proteza kończyny na III lub IV poziomie jakości
A pomniejsz czcionkę A standardowy rozmiar A powiększ czcionkęKategoria dofinansowania ze środków PFRON
Wiek 18 - 24 lata , 25 lat , 26 i więcej lat
Stopień niepełnosprawności Znaczny * , Umiarkowany ** , Lekki ***
Przyczyna niepełnosprawności Narząd ruchu
Osoba niepełnosprawna może ubiegać się o dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych kosztów zakupu protezy kończyny, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne (proteza na III lub IV poziomie jakości) w ramach pilotażowego programu „Aktywny samorząd” – moduł I obszar C zadanie 3.
Proteza kończyny górnej na:
- III poziomie jakości to proteza z precyzyjnymi elementami mechanicznymi, nowoczesnym zawieszeniem kikuta (także z wykorzystaniem technologii silikonowej) oraz bardzo dobrym wykończeniem kosmetycznym, która uniezależnia osobę korzystającą z protezy od otoczenia w stopniu umożliwiającym podjęcie aktywności zawodowej,
- IV poziomie jakości to proteza z elementami bioelektrycznymi (lub elementami kombinowanymi bioelektrycznymi i mechanicznymi – tzw. hybrydowa), proteza w części bioelektrycznej sterowana impulsami z zachowanych grup mięśniowych, w znacznym stopniu pozwalająca na uniezależnienie się od otoczenia.
Proteza kończyny dolnej na:
- III poziomie jakości to proteza wykonana na nowoczesnych elementach (stopa, staw kolanowy) oraz posiadająca bardzo dobre zawieszenie w leju, także na elementach silikonowych; zaopatrzenie w taką protezę zapewnia możliwości lokomocyjne pozwalające na podjęcie lub kontynuowanie aktywności zawodowej,
- IV poziomie jakości to najnowocześniejsza proteza, także z elementami sterowanymi cyfrowo, z wielowarstwowym lejem oraz najlżejszymi elementami nośnymi, umożliwia w niektórych przypadkach także aktywność sportową i rekreacyjną.
Dotyczy osób, których niepełnosprawność została potwierdzona orzeczeniem o:
- zakwalifikowaniu do jednego z trzech stopni niepełnosprawności lub
- niezdolności do samodzielnej egzystencji lub całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, lub
- zaliczeniu do jednej z grup inwalidów, wydanym przed dniem 1 stycznia 1998 r., lub
- stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, wydanym przed dniem 1 stycznia 1998 r.
Dla mieszkańców Grudziądza dofinansowania przyznaje Wydział Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Grudziądzu, ul. Ratuszowa 1, tel. 56 45 10 374.
Szczegółowe informacje dostępne tutaj.
Podstawa prawna: Uchwała nr 3/2012 Rady Nadzorczej PFRON z dnia 28 marca 2012 r. w sprawie zatwierdzenia pilotażowego programu „Aktywny samorząd” z późn. zm. oraz Uchwała nr 5/2018 Zarządu PFRON z dnia 31 stycznia 2018 r. w sprawie przyjęcia dokumentu pn. Kierunki działań oraz warunki brzegowe obowiązujące realizatorów pilotażowego programu „Aktywny samorząd” w 2018 roku w związku z art. 1, art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2018 r., poz. 511 z późn. zm.).