Koncepcja „Centrum Wisła”
A pomniejsz czcionkę A standardowy rozmiar A powiększ czcionkęGrudziądzki Park Przemysłowy 29 września br. złożył wniosek do konkursu pn. Wzmocnienie innowacyjności i konkurencyjności gospodarki regionu. Działanie 1.4. Wsparcie rozwoju przedsiębiorczości. Poddziałanie 1.4.3. Rozwój infrastruktury na rzecz rozwoju gospodarczego.
Koncepcję „Centrum Wisła” na spotkaniu z dziennikarzami zaprezentowali dziś, tj. 2 października wiceprezydent Marek Sikora oraz Prezes GPP Joanna John-Błażyńska.
Grudziądzki wniosek jest odpowiedzią na konkurs z zakresu wsparcia rozwoju przedsiębiorczości, który 27 czerwca br. ogłosił Zarząd Województwa Kujawsko- Pomorskiego. Konkurs przeznaczony jest dla Jednostek Otoczenia Biznesu, a dodatkowo premiowane będą przedsięwzięcia realizowane we współpartnerstwie z przedsiębiorcą lub przedsiębiorcami.
O wsparcie mogą ubiegać się jednostki, które przygotują projekty polegające na tworzeniu lub rozwoju infrastruktury biznesowej:
- centr demonstracyjnych - centra służące demonstracji doświadczeń, urządzeń lub produktów,
- fab labs - laboratoria testowe,
- living labs - platforma dla testowania produktów i usług w warunkach, w których rzeczywiście są używane,
- centr biznesowych - sale konferencyjne, pomieszczenia na wynajem,
- biura typu co-working space - profesjonalne przestrzenie biurowe.
- Przeanalizowaliśmy kilka pomysłów pod kątem współpracy z przedsiębiorcami oraz równolegle rozpoczęliśmy poszukiwania lokalizacji. Ostatecznie przygotowaliśmy koncepcję projektu, która składa się z dwóch części: dokończenia adaptacji hali przy ul. Waryńskiego oraz budowę centrum biznesowego, który otrzymał roboczą nazwę „Centrum Wisła” - mówi Prezes GPP Joanna John-Błażyńska.
Inwestycja pn. „Centrum Wisła” obejmować będzie budowę obiektu pasywnego, dwukondygnacyjnego o powierzchni ok. 1200-1400 m2 na każdej kondygnacji, składającego się z: centrum demonstracyjnego, Fab labu, Living Labu oraz Centrum biznesowego z zapleczem gastronomicznym. Przez budynek pasywny rozumiemy nowoczesny obiekt budowlany, który wyróżniają bardzo dobre parametry izolacyjne oraz zastosowanie szeregu rozwiązań, mających na celu zminimalizowanie zużycia energii w trakcie eksploatacji. Rozwiązania innowacyjne w zakresie ekologicznych systemów ogrzewania i chłodzenia mają stać się impulsem do dalszego rozwoju tej branży w naszym regionie.
Z kolei inwestycja na hali przy ul. Waryńskiego to dokończenie budowy parkingu, budowa drugiego szybu windowego i podział II piętra na mniejsze pracownie.
Grudziądzki Park Przemysłowy przeprowadził także postępowanie, na podstawie którego wybrano partnera projektu. Poszukiwano firmy, która wniosłaby do przedsięwzięcia know-how oraz wykonała część inwestycji związanej z instalacją w zakresie ekologicznych systemów ogrzewania i chłodzenia. Ogłoszenie o naborze ukazało się na stronie www.gpp.grudziadz.pl. Wpłynęła 1 oferta - Clima Komfort Sp. z o.o.
- Zlokalizowaliśmy planowane centrum biznesowe na działkach przy ul. Portowej, tuż obok mostku na Marinę. Przygotowaliśmy wniosek na preselekcję. Zleciliśmy opracowanie koncepcji architektonicznej i odwierty geologiczne. Obecnie trwa przygotowanie projektu - dodaje Joanna John-Błażyńska.
Dzięki realizacji tego przedsięwzięcia GPP będzie mogło wspierać Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz w przyszłości tych osób, które zamierzają otworzyć własną działalność produkcyjną.
Biuro Prezydenta
Data dodania 02 października 2017