Grudziądz
Rtm. Tadeusz Bączkowski odszedł na wieczną wartę
A pomniejsz czcionkę A standardowy rozmiar A powiększ czcionkęRtm. Tadeusz Bączkowski, absolwent Szkoły Podchorążych Kawalerii w Grudziądzu, zmarł wczoraj, tj. 21 stycznia w Londynie. Miał 101 lat.
Był oficerem 19. Pułku Ułanów Wołyńskich w Ostrogu nad Horyniem. Do 1939 r. był dowódcą plutonu Pułku. Uczestniczył w kampanii wrześniowej: 1 września 1939 r. walczył pod Mokrą w słynnej, zwycięskiej bitwie z Niemcami, 11 października przekroczył z oddziałem granicę węgierską, uciekł z internowania i przez Jugosławię przedostał się do Francji do 3. Dywizji Piechoty, a następnie do Anglii. Od 1941 r. służył w oddziale rozpoznawczym 3. Dywizji i w I. Brygadzie Kadrowej w Edzel. W latach 1941 - 1943 był dowódcą plutonu w 2. Batalionie R.R.W.A.F.F. w Sierra Leone. W sierpniu 1943 r. wrócił do Anglii. Służył w sztabie I. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka jako oficer łącznikowy. W latach 1944 - 1945 walczył w kampanii na kontynencie. Od 1947 r., po demobilizacji, był na emigracji w Anglii.
Rtm. Tadeusz Bączkowski ukończył kurs handlu zagranicznego i przez kilka lat pracował w londyńskim City. W latach 50. XX wieku założył firmę drukarską, którą prowadził przez 40 lat do 1996 r. Brał czynny udział w pracach Zrzeszenia Kół Pułkowych Kawalerii i Artylerii Konnej, Kołach Pułkowych (9. Pułku Ułanów Małopolskich, 2. Pułku Legionów Polskich i innych). Był honorowym członkiem Stowarzyszenia Rodzina 19. Pułku Ułanów Wołyńskich w Warszawie, Wicekanclerzem Kapituły Barw i Tradycji Pułków Kawalerii i Artylerii Konnej II RP, członkiem Rady Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej w Grudziądzu. Wspierał finansowo te organizacje, a także Zespół Szkół nr 70 w Warszawie, który nosi imię 19. Pułku Ułanów Wołyńskich. Do zbiorów Fundacji i grudziądzkiego Muzeum przekazał cenne pamiątki kawaleryjskie. Był inicjatorem umieszczenia na Błoniach Nadwiślańskich w Grudziądzu jedynej na świecie tablicy pamiątkowej poświęconej koniom kawaleryjskim, a także ufundował - jako nagrodę - rzeźbę głowy konia Medzia. Przez ponad 20 lat uczestniczył w corocznych Zjazdach Kawalerzystów II RP w Grudziądzu.
Odznaczony: Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami oraz wieloma odznaczeniami i medalami.
Biuro Prezydenta
Data dodania 22 stycznia 2015
Data edycji 22 stycznia 2015