Grudziądz
50-lecie Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej
A pomniejsz czcionkę A standardowy rozmiar A powiększ czcionkęPoradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Grudziądzu funkcjonuje od 50 lat. Z tej okazji dziś, tj. 19 października w Kinie Helios zorganizowano uroczystość podsumowującą dotychczasową działalność jednostki.
W wydarzeniu udział wzięli m.in. Prezydent Grudziądza Robert Malinowski, wiceprezydent Marek Sikora, Dyrektor Poradni Dorota Meller-Murawska, a także przedstawiciele: gmin, instytucji i placówek, z którymi Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna współpracuje oraz jej byli i obecni pracownicy.
- Z okazji Jubileuszu 50-lecia Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej serdecznie dziękuję Pani dyrektor oraz wszystkim pracownikom za: wspomaganie dzieci i młodzieży oraz współpracę z przedszkolami, szkołami i placówkami. Życzę Państwu, aby wysiłek, który podejmujecie każdego dnia był zauważalny i doceniany przez Państwa podopiecznych. Niech nie zabraknie Wam woli i determinacji do pomagania osobom potrzebującym wsparcia - powiedział prezydent Robert Malinowski.
Poradnia funkcjonuje od 1967 r. Obejmuje swym działaniem miasto i gminę Grudziądz, okoliczne gminy powiatu grudziądzkiego (Gruta, Radzyń Chełmiński, Rogóźno, Łasin i Świecie nad Osą) oraz inne gminy, które podpisały porozumienie z organem prowadzącym.
Poradnią kieruje Dorota Meller-Murawska, a zastępcą jest Aleksandra Nowak. W skład zespołu wchodzi 9 psychologów (w tym: psychoterapeutów, psychologów klinicznych, specjalistów w zakresie wczesnego wspomagania rozwoju, pomocy psychologicznej w dziedzinie seksuologii), 9 pedagogów (w tym: surdopedagogów, tyflopedagogów, oligofrenopedagogów, terapeutów specyficznych trudności w uczeniu się, specjalistów w zakresie wczesnego wspomagania rozwoju, systemowy terapeuta rodzin, doradców zawodowych), 2 logopedów, w tym neurologopeda oraz lekarz konsultant - psychiatra dziecięcy.
Opieką Poradni objęte są dzieci od urodzenia do ukończenia edukacji szkolnej. Poradnia udziela pomocy uczniom, ich rodzicom i nauczycielom przedszkoli, szkół i placówek. Poradnia realizuje swoje zadania poprzez prowadzenie działalności diagnostycznej, orzeczniczo-kwalifikacyjnej, terapeutycznej, psychoedukacyjnej, doradczej, konsultacyjnej, profilaktycznej, mediacyjnej, informacyjnej, interwencyjnej w środowisku dziecka.
- Z roku na rok obserwujemy coraz większe zapotrzebowanie na pomoc psychologiczno- pedagogiczną zarówno w zakresie diagnozowania, jak i terapii oraz poradnictwa. Dominującym obszarem naszej Poradni jest działalność diagnostyczno-orzecznicza. Wydajemy opinie oraz orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego dla dzieci i młodzieży z zaburzeniami i odchyleniami rozwojowymi oraz orzeczenia o potrzebie nauczania indywidualnego i zajęć rewalidacyjno-wychowawczych. Poradnia posiada również nadane przez Kuratora Oświaty specjalne usprawnienia do orzekania w sprawie dzieci z zaburzeniami wzroku, słuchu i z autyzmem - mówi dyrektor Poradni Dorota Meller-Murawska.
50-lecie Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej
Oprócz standardowych badań diagnostycznych i orzecznictwa Poradnia realizuje:
- specjalistyczne zajęcia terapeutyczne dla dzieci i młodzieży, w tym terapię metodą EEG Biofeedback,
- zajęcia grupowe,
- warsztaty, wykłady, prelekcje dla rodziców i nauczycieli, szkolenia rad pedagogicznych,
- badania przesiewowe: logopedyczne oraz programem „Widzę”, „Słyszę”,
- udzielanie porad i konsultacji w Punktach Konsultacyjnych,
- mediacje i interwencje w sytuacjach kryzysowych w szkołach,
- badania wyjazdowe do szkół powiatowych.
Warto dodać, że w ramach obchodów 50-lecia istnienia Poradni w Grudziądzu opracowano nową edycję „Grudziądzkiego Przewodnika dla Rodzica”.
Biuro Prezydenta
Data dodania 19 października 2017
Data edycji 19 października 2017